Autor Wiadomość
Agnes
PostWysłany: Pią 14:41, 03 Lut 2012    Temat postu:

Relaksacja - Jak poradzić sobie ze stresem pokazuje Władysław Pitak

Skuteczne leczenie to nie tylko farmakoterapia. Stres nie jest wrogiem, ale trzeba umieć sobie z nim radzić. Naukę relaksacji i umiejętności rozwiązywania problemów życiowych można odbyć pod kierunkiem doświadczonego logopedy i muzykoterapeuty

http://www.youtube.com/watch?v=ACWgOf3afRc
Ena
PostWysłany: Sob 20:24, 07 Sie 2010    Temat postu:

.

LOGOS-Koszalin
GABINET NEUROLOGOPEDYCZNY -
Terapia nerwic, wad i zaburzeń mowy,
czytania i pisania



Władysław Pitak

Cytat:
- pedagog kultury - Akademia Pedagogiczna w Słupsku;
- dyplomowany logopeda - Uniwersytet Gdański;
- psychoterapeuta rodzinny- Polska Fundacja Zaburzeń Mowy w Lublinie;
- muzykoterapeuta - CIDOTAM w Bydgoszczy;
- aktor estradowy z uprawnieniami reżyserskimi- MKiS w Warszawie;

specjalizacja - terapia nerwic i jąkania.


Praktyka zawodowa


Od 40 lat zajmuje się kształceniem zdolności twórczych za pomocą ekspresji muzyczno-dramatycznej (absolwent 4-letniego Studium Teatralnego COMUK w Warszawie, egzamin państwowy uprawniający do wykonywania zawodu artysty estradowego w specjalności aktorskiej i reżyserskiej, dyplom magistra pedagogiki )

Od 25 lat zajmuje się terapią nerwic , wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania (Podyplomowe Studium Logopedyczne w Gdańsku , certyfikaty z muzykoterapii, jąkania wczesnodziecięcego i psychoterapii rodzin).

Badania i eksperymenty w zakresie muzykoterapii (pierwszy zawodowy muzykoteraputa prowadzący zabiegi zlecane przez lekarzy w sanatoriach Pomorza Środkowego).

Wykłady, pokazy warsztatowe i praktyczna terapia dzieci nerwicowych, jąkających się i dyslektycznych na sympozjach, konferencjach i turnusach rehabilitacyjnych.

Szkolenia dla biznesmenów, działaczy społecznych, dziennikarzy i polityków w zakresie retoryki , erystyki , marketingu i public relations.

Założyciel i prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS w Koszalinie


Członkami Towarzystwa LOGOS są lekarze, logopedzi, psychoterapeuci , nauczyciele, aktorzy , dziennikarze i biznesmeni. Efektem współpracy ludzi wielu zawodów są własne filmy , nagrania dźwiękowe i opracowania technik i metod terapii i kształcenia zachowań w różnych sytuacjach

Gabinet wyposażony jest w podstawowe narzędzia i pomoce logopedyczne oraz w sprzęt audiowizualny . Towarzystwo posiada własne studio filmowe i fotograficzne.

.

Adres:


Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy „LOGOS”
ul. Pieczarek 4,
75-900 Koszalin
tel. (94) 340-60-06
kom. 600-809-254




Kontakt:

e-mail :
logos@logos.pomorze.pl
strony URL:
www.logos.pomorze.pl

.





@@@@@@@@@@@@@@@@

.
Cytat:
Koszalin
LOGOTERAPIA NERWIC
TERAPIA WAD I ZABURZEŃ MOWY
PRZYWRACANIE SENSU ŻYCIA




telefony: 94-340-60-06; 600-809-254
e-mail: logos@logos.pomorze.pl
www.logos.pomorze.pl


.
Video
PostWysłany: Nie 16:45, 25 Lip 2010    Temat postu:

MUZYKODRAMA

Artykuły o tematyce pedagogiczno-terapeutycznej


W. Pitak: Przyczyny emocjonalnych zaburzeń u dzieci, Kurier Pedagogiczny 2002/12, s. 16-18
W. Pitak: Klinika emocjonalnych zaburzeń mowy u dzieci, Kurier Pedagogiczny 2003/1, s. 14-19
W. Pitak: Muzykodrama dla dzieci nerwicowych i autystycznych, cz. I, Kurier Pedagogiczny 2003/2, s. 25-28
W. Pitak: Muzykodrama dla dzieci nerwicowych i autystycznych cz. II, Kurier Pedagogiczny 2003/3, s.26-28
W. Pitak: Muzykodrama dla dzieci nerwicowych i autystycznych - oddech, Kurier Pedagogiczny 2003/5, s. 10-12
W. Pitak: Ojciec – zhańbiony mężczyzna, Kurier Pedagogiczny 2003/6-7, s. 10-13
M.Borek,W. Pitak: Muzykodrama czyli zabawa w krainie LOGOS , Kurier Pedagogiczny 2003/6-7, s. 33-38
W. Pitak: Agresja a jąkanie u jedynaków, Kurier Pedagogiczny 2003/9, s. 11-14
W. Pitak: Techniki muzyczno-dramatyczne w terapii rodziców, Kurier Pedagogiczny 2003/9, s. 39-44
W. Pitak: Muzyka leczy ale czy łagodzi obyczaje, Bliżej Przedszkola . Wychowanie i Edukacja, 2004/9(36), s. 27-28
W. Pitak: Ojciec – zhańbiony mężczyzna, , Bliżej Przedszkola . Wychowanie i Edukacja, 2005/1(40), s. 19

@@@@@@@@@@



GŁOWA DO GÓRY - BĘDZIE DOBRZE
Chodź na stronę:
http://www.logos.dt.pl/oferty









Płyty dvd z relaksacją progresywną Jacobsona i treningiem autogennym Schultza
w wykonaniu Władysława Pitaka - pierwszego zawodowego muzykoterapeuty na Pomorzu środkowym


zamówienia:
tel.94-340-60-06
tel.600-809-254

biuro@logos.dt.pl
Karol
PostWysłany: Sob 16:30, 10 Lip 2010    Temat postu:

MUZYKOTERAPIA jako zabieg uzdrowiskowy w sanatoriach
--------------------.
.
mgr Władysław Pitak podjął temat niezwykle ciekawy nie tylko z punktu widzenia naukowego, ale również praktycznego. Prowadzona przez niego wieloletnia działalność na terenie uzdrowiska Kołobrzegu, Dźwirzyna i Mielna została uznana za bardzo pozytywny czynnik leczenia uzdrowiskowego. Uzyskane zaś efekty terapeutyczne są wysoce zadowalające. (...) Obserwując działalność mgr W. Pitaka oraz oceniając jego zaangażowanie naukowe na polu muzykoterapii, nie tylko popieram całkowicie tę działalność, ale uważam, że wyniki tej pracy skondensowane statystycznie nadają się w zupełności na dysertację doktorską. (...)
Naczelny Lekarz Uzdrowiska Kołobrzeg- Doc. dr hab. med. Bohdan Trzeciak



Cytat:


Muzykoterapia prowadzona przez Władysława Pitaka w sanatorium Posejdon w Kołobrzegu.



@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


MUZYKOTERAPIA jako zabieg uzdrowiskowy w sanatoriach kołobrzeskich

(Fragmenty referatu wygłoszonego na Sympozjum Medycyny Psychosomatycznej w 1989 r. w Kołobrzegu przez twórcę tej metody na Pomorzu Środkowym Władysława Pitaka - dypl. logopedy i muzykoterapeuty).

W ostatnich latach obserwuje się w Polsce wzrost zainteresowania psychologicznymi problemami ludzi chorych somatycznie. Zainteresowanie to okazują lekarze, którzy dostrzegają wagę problemów psychologicznych w powstawaniu i leczeniu schorzeń somatycznych. Tendencję podobną przejawiają również psychologowie kliniczni, którzy w swojej działalności praktycznej i badawczej coraz częściej wykraczają poza psychiatrię, tradycyjny już obszar ich pracy.
Zgodnie z założeniami (zyskującego coraz więcej zwolenników) podejścia psychosomatycznego, właściwie wszystkie choroby i dysfunkcje somatyczne powstają jako rezultat przeciążenia organizmu wskutek łącznego działania złożonego zespołu różnorodnych czynników, w tym także psychologiczno-pedagogicznych.
Do grona lekarzy i psychologów zajmujących się chorym człowiekiem dochodzą ostatnio specjaliści z zakresu terapii pedagogicznej (nozopedagodzy). Zajmują się oni jednostkami i grupami społecznymi, które wskutek różnych dewiacji biopsychospołecznych, spowodowanych zagrożeniem zdrowia, chorobą i kalectwem oraz warunkami leczenia i chorowania - nie mogą optymalnie regulować i przetwarzać swoich stosunków z otoczeniem.
(...)


Cytat:


Koncert muzyki rosyjskiej w wyk. Państwa Studzińskich z Kołobrzegu



Potrzeba regeneracji sił człowieka coraz bardziej narażonego na ujemne wpływy współczesnej cywilizacji sprawia, że prawidłowa organizacja czasu wolnego (również w sanatorium) staje się sprawą pierwszoplanową. Chodzi bowiem o zaspokojenie na coraz wyższym poziomie stale rosnącego zapotrzebowania społecznego na różne formy wypoczynku aktywnego oraz uczynienia z niego zjawiska kulturowego w skali ogólnokrajowej. Warto chyba powiedzieć za A. Hansenem, że "Niewątpliwie rację mają ci, którzy twierdzą, że do poprawy i zachowania zdrowia społeczeństwa potrzeba nam nie tylko higieny życia codziennego i pracy oraz odpowiedniej liczby szpitali, przychodni i leków, ale przede wszystkim szeroko s p o p u l a r y z o w a n e j w i e d z y o o d p o c z y n k u" (Hansen 1983, s.5).

Wykonawca tej formy artystyczno-terapeutycznej jest zawodowym aktorem, pedagogiem kultury teatralnej, logopedą i muzykoterapeutą, Realizując terapeutyczną funkcję kultury i sztuki - najpierw jako aktor, a następnie jako terapeuta - od połowy lat 70-tych prezentował w sanatoriach kołobrzeskich spotkania z monodramem. Zadaniem tych spotkań było doprowadzić do rozładowania napięć, usunięcia lęku, frustracji i w formie rozrywkowej publicystyki uświadomić różne możliwości twórczego działania człowieka w zakresie rozwiązywania problemów życiowych.
(...)

Cytat:


Po koncercie muzyki rosyjskiej w wyk. Państwa Studzińskich z Kołobrzegu



@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



Od 1985 r. autor niniejszego wystąpienia ponownie podjął działania artystyczno-terapeutyczne w sanatoriach, tym razem pod hasłem: GRY I ZABAWY DRAMATYCZNE, następnie: MUZYKA - TERAPIA - RELAKS, później: MUZYKOTERAPIA, a ostatnio: LOGOMUZYKOTERAPIA. Zadaniem i celem tych spotkań było pielęgnowanie i leczenie - za pomocą słowa i muzyki - nerwic, zaburzeń mowy, czytania i pisania, porozumiewania się, a także terapia sensu życia.

Organizacyjnie realizacja spotkań była różna, tak jak różne są sanatoria i różne podejście lekarzy do tej sprawy:
1.Zabiegi uzdrowiskowe - kuracjusze przychodzą na terapię grupowa na podstawie zleceń lekarskich. Są to zamknięte grupy treningowe - do 4-7 zabiegów w turnusie
2.Spotkania artystyczno-terapeutyczne - kuracjusze przychodzą na spotkania na podstawie ogłoszeń za zgodą i zachęta ze strony lekarzy, czasami z ich zleceniami w karcie zabiegowej. Są to grupy otwarte - 5-6 spotkań w turnusie
3.Imprezy artystyczno-terapeutyczne - kuracjusze przychodzą na podstawie ogłoszeń, bez skierowań lekarskich - 1-3 imprez w turnusie.
Powyższa różnorodność i częstotliwość oraz nastawienie kuracjuszy powodowały także odmienność technik proponowanych kuracjuszom: od nastawienia relaksacyjno-treningowego do biernego odbioru muzyki włącznie.

W praktyce terapeutycznej stosowane były techniki wyprowadzone z różnych dziedzin sztuki (teatru, muzyki, plastyki, ruchu i tańca), a także anatomii, fizjologii oraz psychologii i logopedii.

Najczęściej stosowaną techniką terapeutyczną był relaks jako zwolnienie psychofizyczne, czyli wyeliminowanie naprężenia mięśni przy równoczesnym świadomym obniżeniu aktywności myśli (Aleksandrowicz). Relaks połączony z ćwiczeniami oddechowymi oraz pewnymi elementami autosugestii już od dawna uważany był za cenną metodę terapeutyczną. Interesowali się nim lekarze i psycholodzy. W niektórych klinikach była to jedna z metod zapobiegania nerwicom, chorobie wieńcowej, wrzodowej i nadciśnieniu.



Cytat:


Kuracjuszki w czasie muzykoterapii prowadzonej przez Władysława Pitaka w sanatorium Posejdon w Kołobrzegu



@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



W kołobrzeskich sanatoriach stosowano następujące ćwiczenia relaksacyjne:

1.Transformacja energii wg Laury Huxley
2.Technika relaksacji Jacobsona
3.Technika relaksacji Colsona
4.Trening autogenny Schultza
5.Medytacja wg Swaischa & Siemsa

Drugą grupę stosowanych technik terapeutycznych stanowiły przeżycia wyobrażeniowe:

1.Metoda H.Leunera - eksperymentalne katatyniczne przeżywanie obrazowe
2.Metoda W.Luthe'go - odreagowanie autogenne
3.Psychocybernetyka Maltza - formowanie pozytywnego obrazu siebie.


Cytat:


Kuracjuszki w czasie muzykoterapii prowadzonej przez Władysława Pitaka w sanatorium Posejdon w Kołobrzegu.



Wielu terapeutów uważa, że w terapii grupowej zżycie się pacjentów, wspólne spędzanie czasu wolnego, wykonywanie różnorodnych prac w grupie, bardzo ułatwia przebieg terapii.
W kołobrzeskiej działalności terapeutycznej zachęcano kuracjuszy i pacjentów do wspólnych spacerów, gier towarzyskich, rozmów i udzielania sobie wzajemnie porad. W czasie spotkań terapeutycznych korzystano z technik muzyczno-dramatycznych, które ułatwiały odtwarzanie przeszłych wydarzeń, "otwierały grupę", dostarczały materiału o aktualnych konstelacjach w grupie i umiejscowieniu w nich poszczególnych uczestników.

Muzyka jest niewątpliwie atrakcyjnym i w miarę bezpiecznym środkiem terapeutycznym. Wiadomo nie od dzisiaj, że może ona zmieniać stan aktywności systemu nerwowego, wywoływać określone zmiany w czynnościach całego organizmu, może zmieniać napięcie mięśni, przyspieszać przemianę materii, zmieniać szybkość krążenia krwi, obniżać próg wrażliwości zmysłów, wpływać na wewnętrzne wydzielanie, zmieniać siłę i szybkość pulsu, modyfikować oddychanie. To są zmiany konkretne. Poza tym, muzyka może wprowadzać w różne nastroje, wzbudzać uczucia i emocje.


Cytat:


Kuracjuszki w czasie muzykoterapii prowadzonej przez Władysława Pitaka w sanatorium Posejdon w Kołobrzegu.



@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



W muzykoterapii, podobnie jak w leczeniu farmakologicznym istnieje trudne do rozwiązania zagadnienie indywidualnych różnic reagowania na leki, różna jest bowiem wrażliwość ludzi na muzykę, a także różne są doświadczenia z tą muzyka związane. Poza tym wydaje się, że muzyka usuwając objawy wielu dolegliwości, stosunkowo rzadko zapobiega ich powstawaniu. Dotyczy to przede wszystkim stosunku do drugiego człowieka, zdolności porozumiewania się, tolerancji, wyrozumiałości, partnerstwa, poglądu na świat i życie. Ponieważ muzyka jest asemantyczna - nie posługując się językiem nazw i pojęć - nie wpływa na obyczaje, moralność i etykę zachowań człowieka. Hasło: "muzyka łagodzi obyczaje" nie znajduje pokrycia w jej realnych, stosunkowo skromnych możliwościach terapeutycznych.

Uwzględniając powyższe zastrzeżenia, słusznym wydaje się pogląd, że w psychoterapii i terapii pedagogicznej najskuteczniejszą metodą jest kojarzenie wielu technik i wielokierunkowe oddziaływanie na osobowość pacjenta. Z uwagi na dominację dwóch technik terapeutycznych, opartych przede wszystkim na słowie i muzyce, nasze działania w sanatoriach kołobrzeskich nazwano l o g o m u z y k o t e r a p i ą.
W naszej praktyce muzyka dostarczała bodźców rytmicznych do działań ruchowych, pomagała nawiązać kontakt z chorymi, którzy słabo reagują na bodźce słowne lub nie chcą rozmawiać. "Logos" - słowo, sens - było formą odtwarzania aktualnych wydarzeń z życia grupy czyli projekcją sprzyjająca odreagowaniu. Pacjenci mogli się "wygadać", "wypłakać" ze swoich dawnych i obecnych zmartwień i trudności. Zdarzało się, że to wystarczyło dla odczucia ulgi, i nie było wówczas potrzeby żadnej interpretacji, poleceń lub wskazówek terapeuty.
(...)


Cytat:


Muzykoterapia prowadzona przez Władysława Pitaka w sanatorium Posejdon w Kołobrzegu



@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



Odrębną, zasługującą na uwagę, techniką terapeutyczną jest m u z y k o d r a m a - wykonywanie działań scenicznych przy wsparciu muzycznym lub wykonywanie działań muzycznych z uwzględnieniem działań interpersonalnych. Technika ta jest oparta na psychodramie, pantomimie i grach terapeutycznych.

W zależności od kategorii wiekowej pacjentów, proponowano różne rodzaje aktywności muzyczno-dramatycznej:

1.Instrumentalne dialogi - gra na instrumentarium Orffa - ułatwia diagnozowanie stanów emocjonalnych, drażliwości, dominacji
2.Improwizacje - ujawnianie zahamowania, bierności lub agresywności,
3.Muzykowanie integracyjne - wykonywanie prostych układów rytmicznych śpiewanie piosenek, logorytmika
4.Improwizacje na zadany temat - malarstwo dźwiękowe jako technika relaksacyjno-kontemplacyjna. Pomaga określić cudze przeżycia na zasadzie empatii (uczuciowego utożsamiania się )
5.Marsze fabularne, biegi, podskoki (spacer pod wiatr, nad przepaścią, na kładce, do pracy, po kamieniach przez potok)
6.Pantomimiczne wyrażanie zadanych tematów, np. zakazany owoc, moja matka, zwierciadło
7.Psychodrama (monolog, moje marzenia, przedstawienie samego siebie, dublowanie roli)


Cytat:


Muzykoterapia prowadzona przez Władysława Pitaka w sanatorium Posejdon w Kołobrzegu.



@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



W trakcie spotkań terapeutycznych korzystano także z możliwości samoczynnego oddziaływania utworu muzycznego na psychikę pacjenta. Słuchano więc utworów redukujących zmęczenie, żywych, pogodnych, mobilizujących emocjonalne i intelektualnie.


Cytat:


Muzykoterapia prowadzona przez Władysława Pitaka w sanatorium Posejdon w Kołobrzegu.




Skuteczność terapeutyczna logomuzykoterapii

"Człowiek jest zwierciadłem wartościującym - powiada R.May (1973, s.83) - bytem, który interpretuje swoje życie i swój świat w terminach symboli i znaczeń oraz identyfikuje się ze swoim istnieniem jako jaźnią". Można powiedzieć więc, że od wartości, ich hierarchizacji i wzajemnych relacji, zgodności lub niezgodności, spójności lub jej braku - zależy dobre albo złe funkcjonowanie jednostki, a więc jego zdrowie psychiczne lub jego brak.

Badacze wiążący zagadnienia zdrowia psychicznego z problematyką wartości, z reguły uważają, że system wartości może się zmieniać pod wpływem różnych oddziaływań, np. pod wpływem psychoterapii. M.Rokeach (1968, s.168) stwierdza, że już uświadomienie człowiekowi sprzeczności między wartościami bądź sprzeczności w systemach wartości - postawy, czego można dokonać w psychoterapii, prowadzi do stosunkowo łatwych korekt, a co za tym idzie do zmiany zachowań.
Omawiane techniki i rozwiązania terapeutyczne mają znaczenie pogłębionej diagnozy oraz interpretacji trudności pacjentów. Dostarczając możliwości emocjonalnego przeżycia wyprzedzają one rozmaite intelektualne osądy czy ustalenia, prowadząc pacjenta do całościowego spojrzenia na swoje trudności i ich przyczyny, tzn. do uzyskania wglądu. Dzięki uczestnictwu w l o g o m u z y k o t e r a p i i role życiowe dla pacjenta stają się czymś uchwytnym, co pozwala mu nimi swobodnie manipulować. Już samo uświadomienie sobie, że jest to możliwe, zmniejsza lęk i zachęca do aktywnej i twórczej postawy wobec życia, staje się źródłem nadziei.


Cytat:


Muzykoterapia prowadzona przez Władysława Pitaka w sanatorium Posejdon w Kołobrzegu.



@@@@@@@@@@@@@@@@@@



Własne obserwacje i doniesienia z piśmiennictwa skłoniły nas do przyjęcia tezy, że pacjenci w stanie relaksu są bardziej podatni na psychoterapię. Łatwiej osiągają wgląd, szybciej przyjmują rzeczową, życzliwą perswazję i są zdolni zmienić nawet utrwalone, wadliwe sposoby reagowania na różne bodźce środowiskowe i sytuacje życiowe.
Generalnym zatem warunkiem dojścia do zdolności sterowania sobą (także w sensie psychosomatycznym) jest nauczenie się relaksu i treningu autogennego. Ta umiejętność likwiduje niepokój i lęk, przywraca spokój i odprężenie, a w dalszej konsekwencji budzi aktywność i okazje do osiągnięć, a także satysfakcji z twórczego działania - umiejętności rozwiązywania własnych problemów życiowych.


mgr Władysław Pitak - dyplomowany logopeda i muzykoterapeuta

PS.
Osoby zainteresowane bibliografią i materiałami terapeutycznymi dot. powyższego tematu proszone są o kontakt:
tel: (94) 340-60-06
lub e-mail: logos@logos.pomorze.pl
werikal
PostWysłany: Pią 23:36, 22 Sty 2010    Temat postu:

Cywilizacja, w której żyjesz, jest cywilizacją lęku. Nie ważne, kto, lecz dlaczego, wprowadził strach jako podstawę tej cywilizacji.
Ena
PostWysłany: Pią 20:14, 19 Cze 2009    Temat postu:

www.rodowody.net.pl - www.naszerodowody.fora.pl Post Wysłany: Pon 22:19, 04 Lut 2008 Temat postu: www.rodowody.net.pl. Fragmenty filmów video w wersji skompresowanej WMV (320x240) ...
www.naszerodowody.fora.pl/.../www-rodowody-net-pl,32.html - Kopia - Podobne strony

.
Zasady tworzenia drzew rodowych - www.naszerodowody.fora.pl Zasady tworzenia drzew rodowych. Użytkownicy przeglądający to forum: Brak. Napisz nowy temat · Forum www.naszerodowody.fora.pl Strona Główna -> Zasady ...
www.naszerodowody.fora.pl/zasady-tworzenia-drzew-rodowych,4/ - Kopia - Podobne strony

.
Więcej wyników z www.naszerodowody.fora.pl »

.
* Klasztor oo.Bernardynów - stare i nowe fotografie - Sokal ... Liczba postów: 8 - Liczba autorów: 7 - Ostatni post: 17 Gru 2008
www.naszerodowody.fora.pl/indeksy-wyszukiwarki-rodowe,7/sokalski-rejon,24.html. Post został pochwalony 0 razy ...
www.sokal.fora.pl/.../klasztor-oo-bernardynow-stare-i-nowe-fotografie,54.html - Kopia - Podobne strony

.
* Powojenny Sokal w fotografiach - Sokal - historia i dzień ... Liczba postów: 5 - Liczba autorów: 5 - Ostatni post: 26 Maj 2008
www.naszerodowody.fora.pl/indeksy-wyszukiwarki-rodowe,7/sokalski-rejon,24.html. Post został pochwalony 0 razy ...
www.sokal.fora.pl/.../powojenny-sokal-w-fotografiach,90.html - Kopia - Podobne strony

.
Więcej wyników z www.sokal.fora.pl »

.
Szukaj - Psychoterapia nerwic - Logoterapia zaburzeń mowy 14 Sty 2008 ... Zaproś swoich krewnych do wspólnej pracy. www.naszerodowody.fora.pl. Temat: co wpływa na naukę czytania i pisania? Hagart Odpowiedzi: 1 ...
www.psychoterapia.fora.pl/search.php?search... - Kopia - Podobne strony

.
Szukaj - Psychoterapia nerwic - Logoterapia zaburzeń mowy www.naszerodowody.fora.pl. Poszukiwania osób, rodzin i rodów, Zasady tworzenia drzew rodowych, Wspomnienia, reportaże, relacje, www.wilnianie.fora.pl . ...

.
www.psychoterapia.fora.pl/search.php?search_id... - Kopia - Podobne strony

.
Więcej wyników z www.psychoterapia.fora.pl »

.
* Nasza rodzina i krewni - historia i dzień dzisiejszy - - Galeria ... Liczba postów: 15 - Liczba autorów: 15 - Ostatni post: 24 Gru 2007
Opis forum. Index; Lista użytkowników; Szukaj; Rejestracja; Logowanie. Nie jesteś zalogowany. Praca od zaraz ... www.naszerodowody.fora.pl ...
www.sukces.fora.pl/.../nasza-rodzina-i-krewni-historia-i-dzien-dzisiejszy,87.html - Kopia - Podobne strony

.
Ćwiczenia oddechowe dla znerwicowanych - - Galeria Zdrowia ... Liczba postów: 4 - Liczba autorów: 4 - Ostatni post: 10 Paź 2007
Cytat: Idea jest przepięknie prosta: rodzina - rodzinie. http://rodowody.pun.pl · http://naszerodowody.fora.pl ...
www.sukces.fora.pl/.../cwiczenia-oddechowe-dla-znerwicowanych,98.html - Kopia - Podobne strony

.
Więcej wyników z www.sukces.fora.pl »

.
Szukaj - dla cierpiących na nerwice, fobie i depresje dobre portale i fora rodowe i rodzinne: www.sokal.fora.pl www.naszerodowody.fora.pl www.rodowody.pun.pl. Strona 1 z 1, Wszystkie czasy w strefie EET (Europa ...
www.nerwica.fora.pl/search.php?search_author... - Kopia - Podobne strony

.
Sentymentalne spotkania absolwentów I LO we Wrocławiu - dla ... Liczba postów: 3 - Liczba autorów: 3 - Ostatni post: 27 Lip 2007
www.naszerodowody.fora.pl · www.rodowody.pun.pl ==============. PODRÓŻE NA KRESY - 12 płyt dvd , prod. 1992 ...
www.nerwica.fora.pl/.../sentymentalne-spotkania-absolwentow-i-lo-we-wroclawiu,375.html - Kopia - Podobne strony

.
temida.nethit.pl • Zobacz wątek - Klucz do Mądrego Życia ... może obejmować albo rodzinę ze strony ojca albo ze strony matki. Planując przyszłość, popatrz na przeszłość www.sokal.fora.pl www.naszerodowody.fora.pl ...
temida.nethit.pl/topic23-10.html - Kopia - Podobne strony

.
FORUM - NERWICE, DEPRESJE, URAZY PSYCH. - księga gości 3176. dobre portale i fora rodowe i rodzinne: www.sokal.fora.pl · www.naszerodowody.fora.pl · www.rodowody.pun.pl. sokal. 2008-01-14 17:02:24 ...
ksiegi.emix.net.pl/wyswietl.php?user=neurosis... - Kopia - Podobne strony

.
dobre portale i fora rodowe i rodzinne www.naszerodowody.fora.pl nasza rodzina i krewni - dawniej i dzisiaj www.rodowody.pun.pl. Poszukiwania osób, rodzin i rodów, Zasady tworzenia drzew rodowych ...
www.moikrewni.darmowefora.pl/index.php?topic=68... - Kopia - Podobne strony

.
Zapraszam na dobre strony rodzinne http://naszerodowody.fora.pl # www.naszabryka.fora.pl każdy ma swoją brykę czyli ściągę na życie http://naszabryka.fora.pl ...
www.moikrewni.darmowefora.pl/index.php?topic... - Kopia - Podobne strony

.
Więcej wyników z www.moikrewni.darmowefora.pl »
turte
PostWysłany: Nie 1:48, 07 Gru 2008    Temat postu:

Oko ćwiczenia ukierunkowane na relaks

Da die Augen über den Tag verteilt viel leisten müssen, sollten wir ihnen auch regelmäßige Pausen gönnen! Jak oka w ciągu dnia dużo do zrobienia, powinniśmy dać im regularne przerwy prolongować termin! Ebenso bewährt haben sich diverse Augenübungen, die einen entspannten Zustand der Augen hervorrufen und eine Stress bedingte Überanstrengung verhindern! Okazały się równie różnorodne ćwiczenia oczu, które mają złagodzić stan oczu i stresu związanego zapobiec nadmiernej wysiłku!

Zu den kostenlosen und effektiven Methoden gehören zum Einem das Palmieren, das Akkomodieren und das Visualisieren! Wśród wolnych i skutecznych metod należą do A Palmier, które pomieścić i wizualizacja!

Augen gezielt trainieren mit folgenden Augenübungen:

Oczy skoncentrowane praktyce oka ćwiczenia z następujących czynności:


Palmieren:
bei dieser Augenübung müssen Sie die Hände leicht gewölbt um die Augen verschließen!

Palmiers: oczy w tym ćwiczeniu mają swoje ręce lekko zakrzywione wokół zamknął oczy!

Dabei liegen die Fingerspitzen ganz entspannt auf der Stirn! Są one bardzo złagodzone ręki na jej czole! Die Augen sind von kompletter Dunkelheit umgeben und können sich ganz entspannen!

Oczy otoczone są kompletne ciemności i może całkowicie zrelaksować! Achten Sie darauf, dass kein Licht durchdringt! Upewnij się, że nie przenika światło!

Etwa 3 Minuten sollten Sie Ihren Gedanken freien Lauf lassen! Około 3 minuty należy odbierać swoje myśli wolne do rein! Die Übung benötigt nicht viel Zeit und kann jederzeit angewendet werden! Wykonywanie nie wymaga dużo czasu i mogą być stosowane w każdej chwili!

Akkomodieren / Anpassungsfähigkeit trainieren: um die Augen anpassungsfähiger zu trainieren sollten Sie diese Übung regelmäßig durchführen!

Pomieścić / dostosowawczych praktyce:
na oczy dostosować do pociągu należy wykonywać regularnie wykonywać! So gehen Sie vor: Fokussieren Sie Ihren Blick auf zwei Gegenstände die unterschiedlich voneinander entfernt sind! Więc zanim wyjedziesz: Ci skupić swój wzrok na dwóch różnych przedmiotów poza!

Ein Gegenstand sollte dabei eine kurze Entfernung zu Ihnen haben und der andere Gegenstand eine längere Entfernung! Obiekt powinien być krótki dystans do Ciebie i innych przedmiotem długich dystansach! Nun betrachten Sie die unterschiedlichen Gegenstände im Wechsel!

Obecnie rozważa różne przedmioty w zamian! Ein Beispiel im Büroalltag wäre: Sie fokussieren Ihren Blick im Wechsel von Ihrem Bildschirm auf ein Gebäude welches aus dem Fenster aus sichtbar ist! Przykładem może być w biurze codziennego życia: Można skupić się twoje oczy w wymianie ekranu na budynku, z którego okno jest widoczne!

Diese Trainingsmethode auch Akkomodieren genannt ist eine sehr effektive Augenübung die kaum Zeit in Anspruch nimmt! Ta metoda jest również szkolenie, o którym mowa pomieścić bardzo skutecznego wykonywania oczy ledwie trochę czasu, aby ukończyć!

Visualisieren: Ziel dieser Übung ist die Koordination der Augen zu verbessern und somit die Sehstärke zu stärken!

Wizualizacja: Celem tego ćwiczenia jest koordynacja działań na rzecz poprawy oczy, a tym samym do wzmocnienia wizji!

Diese Trainingsmethode abgekürzt auch VT genannt, kann bei einem Optiker (mit entsprechender ausbildung) erlernt werden! Ta metoda szkolenia skrócona znany także jako VT, może być optyk (posiadających odpowiednie wykształcenie) nauczyłem! Der Vorteil bei dieser Trainingsmethode ist, dass Sie individuell auf Ihr Augenproblem zugeschnittenes Training erhalten können!

Zaletą tej metody jest szkolenie, które indywidualnie do Twoich oczu problem może pojawić indywidualnie dobrane szkolenia! Zwar werden Sie mit dieser Augenübung Ihre Brille nicht wegtrainiert bekommen (Ausnahmen bestätigen die Regel) aber Sie können ein Voranschreiten Ihrer Sehstörung verlangsamen oder sogar stoppen!

Podczas korzystania z tej Twoich oczu okulary nie otrzymasz wegtrainiert (wyjątki udowodnić regułę), ale możesz przenieść zaburzenia wzroku lub zatrzymywane!
Ena
PostWysłany: Czw 13:52, 27 Lis 2008    Temat postu: DLACZEGO STRES USZKADZA MÓZG

DLACZEGO STRES USZKADZA MÓZG

Od wielu lat naukowcy podejrzewali, że biologiczną podstawą negatywnego wpływu stresu na mózg ludzki jest wpływ znacznych ilości hormonów nadnerczowych (kortykosteroidów) wydzielanych w czasie przeżycie stresującego, które działają uszkadzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Zdarzenia stresogenne, zwane także traumatycznymi (śmierć osoby bliskiej, stanie się ofiarą przemocy lub gwałtu, uczestniczenie w katastrofie, działaniach wojennych itp.) prowadzą do aktywacji układu hormonalnego podwzgórze-przysadka-nadnercza, co prowadzi ostatecznie do wydzielenia znacznych ilości kortykosteroidów oraz amin katecholowych (gł. adrenaliny). Wiele badań wskazywało na to, że obserwowany wysoki poziom kortykosteroidów w czasie stresu może powodować uszkodzenie (a dokładnie zmniejszenie objętości badanej za pomocą rezonansu magnetycznego) hipokampów w mózgu.
Hipokampy są parzystą strukturą wchodzącą w skład płata limbicznego, odpowiedzialną m. in. za uczenie się, pamięć i rozpoznawanie nowości. Funkcjonalnie formacja hipokampa wchodzi w skład kręgu Papeza oraz Behawioralnego Systemu Hamującego (opisanego przez Greya w 1982), odpowiadającego m. in. za przetwarzanie bodźców lękotwórczych (na zasadzie porównywania z zapamiętanymi wzorcami i bramkowania) w objawy psychiczne, somatyczne i behawioralne lęku.

Cytat:
Fragmenty filmów video w formacie 320x240

1. Czołówka weselna
2. Ślub włoski
3. Pierwszy taniec weselny
4. Poprawiny weselne (plener)
5. Tort weselny
6. Replay weselny
7. Poprawiny weselne (plener)
8. Jubileusz 100-lecia szkoły-intro
9. Jubileusz 100-lecia szkoły-polonez
10. Jubileusz 100-lecia szkoły-calinka
11. Jubileusz 100-lecia szkoły-end
12. Sokal n/Bugiem-intro
13. Sokal n/Bugiem-cerkiew św.Piotra i Pawła
14. Sokal n/Bugiem-cerkiew na Zabużu
15. Stary Lwów
16. Stare Wilno
17. Piosenka S.Soyki
18. Piosenka żeglarska Jurka Porębskiego


kontakt: tel. 094-340-60-06,
tel. kom. 660-332-171
mail: video-lux@wp.pl ,
strona główna:
www.video-lux.webpark.pl

przejdź na stronę >>>>

www.rodowy.pl/video



Tezę o uszkadzającym działaniu kortykosteroidów na hipokamp wyprowadzo z obserwacji, że w chorobie Cushinga (przebiegającej z wysokimi stężeniami kortykosteroidów) dochodzi do zmniejszenia objętości tych struktur. Jednakże w nowszych badaniach osób z zaburzeniem stresowym pourazowym (PTSD) wskazuje się, że o ile rzeczywiście można u nich obserwować zmniejszoną objętość hipokampów w porównaniu z osobami zdrowymi, to odnotowywano u nich przeważnie niskie stężenia kortykosteroidów. Ponadto wbrew powszechnej opinii o podwyższonym stężeniu kortykosteroidów w czasie stresu, sytuacja może być także odwrotna. Chociaż określanie stężeń kortykosteroidów bezpośrednio po zdarzeniu stresogennym napotyka z oczywistych względów na wiele trudności technicznych, to w badaniach osób, które przeżyły gwałt lub wypadek samochodowy obserwowano niższe stężenia kortykosteroidów u tych, którzy rozwinęli zaburzenie stresowe pourazowe, w stosunku do tych, u których wystąpił później epizod depresyjny.

Mimo, że zmniejszona objętość hipokampów występuje zarówno w chorobie Cushinga, zespołach otępiennych, depresji i zaburzeniu stresowym pourazowym wydaje się wątpliwe, iż łączy je wspólne podłoże etiologiczne w postaci podwyższonych stężeń kortykosteroidów. W chorobie Cushinga zanik hipokampów jest częściowo odwracalny i nie prowadzi prawdopodobnie do żadnych późniejszych konsekwencji dla chorego. Zmniejszenie hipokampów obserwowane w depresji i zaburzeniu stresowym pourazowym jest trwałe i prawdopodobnie niezależne od poziomów kortykosteroidów.

Wydaje się więc, że należy krytycznie spojrzeć na utożsamianie stresu jedynie z wysokimi stężeniami kortykosteroidów. Neurobiologiczny wpływ stresu na mózg jest prawdopodobnie zjawiskiem szerszym być może polegającym na nagłych zmianach hemodynamicznych jakim poddawany jest mózg (od dawna wiadomo, że obszar CA3 hipokampa jest szczególnie wrażliwy na niedokrwienie), lub angażującym inne substancje, takie jak adrenalina i aminokwasy pobudzające oraz neuropeptydy (np. CCK-4). Być może niski poziom kortyzolu we krwi można interpretować jako wskaźnik zaburzeń lękowych lub podatności na nie lub jako wynik przystosowania (atenuacji) oragnizmu do podwyższonych stężeń glikokortykoidów.



Maciej Moskwa



Gurvits TV, Shenton ME et al. (1996) Magnetic resonance imaging study of hippocampal volume in chronic, combat-related posttraumatic stress disorder. Biological Psychiatry. 40:1091-9

Resnick HS, Yehuda R et al. (1995) Effect of previous trauma on acute plasma cortisol level following rape. American Journal of Psychiatry. 152:1675-7

Starkman MN, Gebarski SS et al. (1992) Hippocampal formation volume, memory dysfunction, and cortisol levels in patients with Cushing's syndrome. Biological Psychiatry. 32:756-65

Yehuda R (1997) Stress and glucocorticoid. Science. 275:1662-3

Yehuda R (2000) Biology of posttraumatic stress disorder. Journal of Clinical Psychiatry. 61 Suppl 7:14-21

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group